Bolu Psikoloji

Bolu Psikoloji, Adal Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bolu’da hizmet vermektedir.

21 Ekim 2022 00:07
1.260

BOLU PSİKOLOJİ HAKKINDA

BOLU PSİKOLOJİ  – TANIM

Bolu Psikoloji Bölümü Abant İzzet Baysal Üniversitesinde mevcuttur. Psikoloji Lisans Programı akademik yaşamına 2003-2004 Eğitim-Öğretim döneminde başlamıştır. Psikoloji Bölümünde beyin fırtınası, yüksek lisans programı araştırma ve geliştirme laboratuvarı ve örgütsel psikoloji laboratuvarları bulunmaktadır.

Psikolog ise  insan ve hayvan davranışlarını, zihinsel yapı ve süreçlerini gözlem ve deney gibi bilimsel yöntemleri kullanarak inceleyen kişidir. Temel bir bilimdir. Bulguları sosyal alanlara uygulanabilir.

BOLU PSİKOLOJİ İÇERİK

Psikolog Doğum öncesi dönemden başlayarak çocuklukta, gençlikte, yetişkinlik ve yaşlılıkta zihinsel ve fiziksel gelişim süreçlerini inceler. Yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenir,

Organik süreçlerin davranış, düşünce ve duygular üzerindeki etkisini inceler. Biyolojik sistemlerle zihnin işlevi ve davranış arasındaki ilişkiyi inceler. Beynin biyokimyasal mekanizmaları, beyin mekanizmalarının fonksiyonları, kimyasal ve fiziksel değişikliklerin davranışlara ve duygulara etkisini araştırır,

Öğrenme, bellek, duyum, algı, biliş, güdü, duygular gibi süreçleri inceler. Bilişsel psikofizyoloji ve nöropsikoloji alanlarında laboratuvar veya alan deneyleri ve değerlendirme yapar,

Deneysel psikoloji adı verilen bütün bu çalışmaların sonuçları eğitim, gelişim, sosyal, sağlık, spor, endüstri ve örgüt, meslek, trafik, klinik psikoloji gibi psikolojinin alt alanlarında kullanılır,

Psikolojik bilginin elde edilmesi ve uygulanması sırasında kullanılacak teknik ve yöntemler üzerinde çalışır. Test geliştirir. Araştırma desenleri,veri analizi ve verilerin yorumlanması konularında çalışır.

BOLU PSİKOLOJİ OKUMAK İÇİN ÖZELLİKLER

Psikolog olmak isteyenlerin, sözel yeteneğe sahip, sosyal ve temel bilimlere ilgili, insanlarla iletişimde bulunmaktan ve yardım etmekten hoşlanan,onların duygu ve düşüncelerini anlayabilen ve etkileyebilen, kendisiyle barışık, sabırlı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir. Bu mesleğe sahip kişiler danışmanlık yaptığı kişiler, yakınları, diğer personel ve meslektaşlarıyla iletişim hâlindedirler.

Mesleğin eğitimi üniversitelerin Psikoloji bölümünde verilmektedir. Bolu Psikoloji Taban puanları için YÖK Atlasa bakabilirsiniz.  Bolu Psikoloji Taban Puanları yakında bu yazımıza eklenecektir.

BOLU PSİKOLOJİ İŞ BULMA

Psikologlar kamu sektöründe ve özel sektörde iş bulabilirler. Psikologlar Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı ruh ve sinir hastanelerinde, ruh sağlığı merkezlerinde, kreş ve çocuk bakım evlerinde, huzur evlerinde, çocuk ıslah evleri ve cezaevlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde ve okullarda Ayrıca pedagojik formasyon alanlar öğretmenlik yapabilirler. Psikologların işsiz kalma riski azdır. Lisansüstü eğitim yapanların iş bulmaları daha kolaydır. Son zamanlarda Özel Psikolojik Danışmanlık Merkezlerinde de yoğun bir şekilde çalışmaya başlamışlardır.

BOLU PSİKOLOJİ HİZMETLER

BOLU PSİKOLOJİ ÇALIŞMALARIMIZ

BOLU PSİKOLOJİ YETİŞKİNLER

Bolu Adal Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak Bolu Merkezde İlişki Terapisi, Berard Yöntemi, Öfke Kontrolü, Stres, Anksiyete, Kaygı, Depresyon, Obsssesif Kompulsif Bozukluklar, Mod Terapisi, Uykusuzluk, Madde Bağımlılığı, Psikoterapi, Hipnoterapi Hizmetleri vermekteyiz.

Bolu Psikoloji Adal Psikolojik Danışmanlık Merkezi

BOLU PSİKOLOJİ ÇOCUKLAR 

Berard Yöntemi, Okul Fobisi, Motivasyon, Okul Başarısı, Çocukluk Korkusu, Bolu Moxo Testi, Dikkat Eksikliği,  Oyun ve Zeka Atölye Çalışmaları, Anne Baba Tutumları, Çocuklarda Davranış Bozuklukları konularında hizmet vermekteyiz.

BOLU PSİKOLOJİ KAYNAKLARI

HİPNOTERAPİ Konulu yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

KAYNAK: https://www.iskur.gov.tr/

Bolu Psikoloji bölümü için daha fazla bilgiyi Abant İzzet Baysal Üniversitesinden alabilirsiniz. AİBÜ Psikoloji Bölümü için TIKLAYINIZ

Bolu Psikoloji, Adal Psikolojik Danışmanlık Merkezi Bolu’da sizlere hizmet vermektedir.  İletişim Bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: