Neden Moxo Testi ?

Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.

13 Ekim 2019 01:14
957

Çeldiricili & Objektif
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.

Dikkat testinde neden çeldirici olmalıdır?

Bugün internet ortamında da, başvurduğunuz uzmanlarda da karşınıza çok değişik dikkat testleri çıkar. Peki hangisi daha doğru ölçüm yapabilen bir dikkat testidir? Doğruluğunu nasıl anlayabilirsiniz? Belki de bu testler ile tanı konulup tedavi başlanacaktır. Tıbbi testlerin doğruluğu bilimselliği kanıtlanmış dergilerdeki kabul edilmiş yayınlar ile söylenebilir. Bu ne demektir ? SCI – Science Citation Index- kriterlerine sahip sahip dergilerde yayınlanmış olmak önemlidir.

Çok az daha açıklarsak : ISI (Institute for Scientific Science Citation IndexInformation), merkezi Philadelphia (ABD)’da bulunan ve düzenli olarak binlerce bilimsel dergiyi tarayarak, içeriğini okuyucularına duyuran bir sistemdir. SCI ise, ISI’ın baz aldığı akademik yazım indekslerden biridir.

Şimdi neden Moxo dikkat testini tercih etmelisiniz?

Son 50-60 yıldır soru cevap , resim içinde harf veya sayı bulma , bilgisayar ekranında hedefi yakalama gibi araçlarla dikkat ölçülmeye çalışılmıştır. Bu testlerin doğruluk payı maalesef % 50-60 ı bile geçememiştir.Çünkü son yıllardaki çalışmalarda dikkat eksikliğinde önemli olan becerinin dikkati dağıtan uyaranlara karşı gelip , onlardan etkilenmeden dikkatliliği sürdürebilmek olduğu gösterilmiştir. Bu yayınların en önemlisi Prof dr Ortal Slobodin, Hanoch Cassuto ve Itai Berger tarafından yapılıp Journal of Attention Disorders adlı dergide 2015 yılında yayımlanan makaledir. Bu çalışmada da dikkat ölçümünün temelinde uyaranların varlığında dikkatli olabilmenin ölçülebilirliği vurgulanmıştır. Bu çalışmanın Türkçe çevirisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Tüm dünyada 30’ dan çok ülkede kullanılan Moxo d-cpt Moxo distractor continious performance test- Moxo çeldiricili dikkat testi 4 yıldır ülkemizde de uzmanlar tarafından kullanılmaktadır.

KAYNAK: https://www.moxoturkiye.com/dikkat-testinde-neden-celdirici-olmalidir/

ETİKETLER: