Okuma Yazma Sorunu

Okuma-Yazma Sorununda Berard Çözümü.

13 Ekim 2022 01:50
942

Okuma-Yazma Sorunu

okuma yazma sorunu disleksi

İstatistiklerde, öğrenme gecikmesi olduğu durumlarda çocuğa uygulanan İşitsel Algı Metodu sonrasında çocuğun bu sorunu büyük ölçüde aştığı görülmüştür. 1960’larda Berard, kendi çocuklarında bu soruna çözüm ararken ulaştığı Tomatis uygulaması sonrasında, kendi çocuklarına ve dünyadaki diğer çocuklara da yardımcı olacak olan yöntemini uygulaması en kolay, zevkli ve ekonomik olan yöntemini hayata geçirmiştir. 8.000 kişiye uygulama yapan Berard, sonuçlar hakkında sağlam kanıtlara sahip olmuş ve daha sonra yapılan istatistikler  de  bu sağlamlığı kanıtlamıştır. Bugün Disleksi olarak bilinen öğrenme güçlüğü Berard Metodu sayesinde büyük ölçüde aşılmaktadır. Berard Metodu; okuma, yazma ve öğrenme bozukluklarında bir ön uygulama olarak algının açılmasını sağlayıp, öğrenmenin temel tuğlalarını örer. Bu uygulama sonucunda  öğrenme, hafıza ve zihin yolları olarak açık olduğundan bilgi depolamada, hatırlama ve kağıda dökmekte kolaylık yaşar.

Nasıl oluyor da Berard Metodu öğrenmede kolaylık sağlayabiliyor? Metot öncelikle öğrenmede gerekli olan sağ ve sol zihnin birlikte çalışmasını sağlar. Sol zihnin anlama-yorum-inceleme-içerik-kelimeler ve sayılar gibi gerekli tuğlaların birleştirilmesi için sağ zihnin yardımına ihtiyacı vardır. Motor hareketlerimiz ile (okuma-yazma-konuşma)  öğrenme gerçekleşir. Öğrenmenin kısa yolu sağ kulak baskınlığı ollduğunu daha 1960’lı yıllarda anlatan ve eğitimini bunun üzerine kuran Berard: ‘Sağ kulaktan gelen seslerin, konuşma ve yorum (kelimeler ve sayıların sol zihnimizde bulunduğunu düşününce) merkezinin bulunduğu sol zihne doğrudan ulaşması öğrenmede hız kazandırdığı gibi öğrenciye öğrenmekten de keyif aldırmaktadır’. Öğrenmenin en kısa yolu sağ kulaktır çünkü sol zihne en kısa yoldur, diyen Berard öğrenmede yavaşlığı olan çocuk ve yetişkinlerin öğrenmenin uzun yolu olan sol kulak baskın dinleme yaptıklarını söylemiştir. Berard AIT uygulama sonrası bu kişilerde sağ kulak baskınlığı ya da eşit baskınlık oluştuğundan öğrenmenin hız kazandığını ve çocukların okumayı sevdiğini göstermiştir.

Kişide, öğrenme yavaşlığı ve kitap okumaya isteksizlik varsa,  disleksi ihtimali düşünülmelidir. Öğrenime başlamadan önce uygulanacak olan Berard Metodu ile çocuğun önündeki zor yol, kısalacaktır.

ETİKETLER: